طرح هادی در روستای نخودتپه

مقدمه

برای رشد و پیشرفت هر مجموعه، نیازمند به مطالعه و امکان سنجی دقیق هستیم تا با توجه به آنها، طرح های دقیق برای آن مجموعه پی ریزی شود. در مجموعه ایی مانند روستا، طرح های هادی روستایی می تواند زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی را فراهم و مقدمات اجرایی شدن آن را میسر نماید. طرح هادی روستایی در ایران از سال 1362 و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، شروع و در سال های بعد از 1366 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پی گیری شد. توسعه متوازن روستاها در ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ایجاد عدالت اجتماعی از جمله اهداف این طرح ها عنوان شده است.

تعریف

طرح هادی روستایی بر اساس آئین نامه مصوب 12/10/78 هیأت دولت، عبارت است از: «طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح های ساماندهی فضا و سکونتگاه های روستایی یا طرح های جامع ناحیه ای تعیین می نماید.به منظور سامان دادن به وضعیت فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نقاط سکونتگاهی شهری و روستایی یک کشور طرح های مطالعاتی و اجرایی متعددی در نظر گرفته شده است، که درمورد روستاها طرح هادی و درمورد شهرها طرح جامع و تفصیلی از آن جمله است.

اهداف

طرح هادی روستایی به عنوان سند توسعه روستا است که مهمترین اهداف زیر را دنبال می کنند:

  1. زمینه سازی برای توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن منطقه
  2. تامین و توزیع عادلانه امکانات اجتماعی، تولیدی و رفاهی در میان روستائیان
  3. نظارت و توسعه کالبدی روستاها
  4. توجه ویژه جهت توسعه مسکن روستائیان و خدمات زیست محیطی و عمومی به آنها
  5. برنامه ریزی برای مشارکت روستائیان در تهیه و اجرای طرح هادی در راستای شعار همه با هم
  6. ساماندهی شبکه منظم از نظام توزیع خدمات و کالا در سطح روستا های دهستان.
  7. بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی، اشتغال و ارتقاء در آمد روستاییان.

سوال

  1. چرا این طرح در روستای نخودتپه صورت نمی گیرد؟
  2. چرا طرح هادی باید در روستای نخودتپه انجام شود؟

جواب سوال اول را به عهده بنیاد مسکن شهرستان سنقر و مسئولین ذیربط واگذار می کنیم و جواب سوال دوم با دیدن این تصاویر از روستای نخودتپه معلوم می شود....

طرح مقاوم سازی واحدهای مسکونی

طرح ساماندهی کانال فاضلاب

طرح خدمات زیست محیطی

طرح توسعه و عمران روستا

 

/ 1 نظر / 83 بازدید
سجاد

سلام دوست گرامی.وبلاگ خیلی زیبایی داری.از پیشنهادی هم که دادی بسیار ممنونم.متاسفانه من فرصت کافی برای به روز کردن مطالب ندارم.به هر حال از راهنمایی شما متشکرم.