معرفی شهرستان سنقر

ویژگی شهرستان سنقر
موقعیت جغرافیایی :
موقعیت جغرافیای شهرستان سنقرکلیایی در ضلع شمال شرقی استان کرمانشاه در طول 47 درجه و 34درجه و 5/46 دقیقه شمالی نسبت به نصب النهار گرینویچ قرار دارد ، از شمال به استان کردستان و همدان و شهرستان کنگاور و اسد آباد از جنوب به شهرستان صحنه واز غرب به شهرستان کرمانشاه و کامیاران محدود شده است 0
از نظر آب هوایی
از نظر آب هوایی دارای اقلیمی نیمه خشک و استپی خنک با زمستانهای سرد که تا 28 درجه زیر صفر و تابستانهای معتدل حد اکثر 39 درجه بالای صفر می رسد. و مهمترین دشت آن دشت سنقر با وسعت تقریبی 260 کیلو متر مربع مساحت شهرستان 2300 کیلو متر مربع و دارای دو بخش و 8 دهستان و 216 روستای دارای سکنه می باشد اراضی کشاورزی این شهرستان حدود 131 هزار هکتار است که 20150 هکتار آن آبی که توسعه رودخانه های گاورود و جامیشان و سرابهای گلویج ،گزنهله ، چرمله و بیش از 500 دهنه چشمه و قریب 180 رشته قنات و 600 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مشروب می شود . این شهرستان از قطب های مهم دامپروری استان می باشد که بیش از 400 هزار رأس دام در مراتع منطقه تعلیف می شوند که این امر موجب شده است علاوه بر تأمین مصرف داخلی مقدار زیادی شیرو فرآورده های دامی به دیگر شهرستانها بویژه کارخانه شیر پاستوریزه کرمانشاه صادر شود.
شرایط آب و هوایی :
شرایط آب و هوایی این شهرستان برای پرورش مرغ گوشتی بسیار مناسب و از مناطق مهم استان در جهت تولید گوشت سفید می باشدو با دارا بودن بیش از صد واحد مرغداری ، مقدار قابل توجهی گوشت سفید روانه بازارمصرف داخل شهرستان و استان می نماید.
پیشینه تاریخی :
وجه تسمیه شهر سنقر به معنی پرنده شکاری که شبیه باز بوده و احتمالاً در این منطقه وجود داشته است 0
سنقرو سوابق تاریخی آن :
سوابق سنقر به اسکان اقوام آریایی مهاجر در غرب کشور بر میگردد . زمانی که همدان سقط الرأس حکومتهای ماد و قبل از آن بوده است شاخه جدا شده از این مرکز به طرف یکی از کانونهای معیشتی قبایل اولیه می رفته است و آثار به جا مانده از تمدن ماد تردیدی نیست که سنقر به همان قدمت تمدن حوزه های دیرین استان را دارا است . کوه مادیان کوه در شمال شهر منتسب به نام قوم ماد است که این فرض را تأئید می نماید.علیهذا می توان فرض را بر این نهاد آغاز آبادانی سنقر پس از افول دینور و در زمان حکومت کسی بنام سنقر که در اصل مالک منطقه بوده شروع گردیده است.
سنقر با توجه به داشتن ارتفاعات برفگیر ودره های عمیق و چشمه سارهای فراوان، منطقه پر جاذبه ای است و از طرفی با توجه به موقعیت سوق الجیشی آن از قدیم آن را مرکز داد و ستد مناطق وسیعی از منطقه غرب قرار داده است .
در خصوص جاذبه های شهرستان به ترتیب و به اختصار می توان به نقاط ذیل اشاره نمود .
1- سراب گزنهله
2- ارتفاعات دالاخانی و چشمه بسیار زیبای سهیل در ارتفاعات منطقه
3- باغات سه آسیاب و حاشیه پردرخت رودخانه سنقر چای
4- دره روستای حسین آباد و قوری چای
5- حاشیه رودخانه گاورود و بقعه متبرکه امامزاده هادی
6- دره های سرسبز و پر آب دهستان کیونانات که بی شباهت به منطقه پاوه نمی باشد
7- میمون دکانی واقع درپشت کوه سراب گزنهله
8- سنگ تاریخی و حمام قدیمی روستای قروه در 64 کیلو متری سنقر
9- بقعه مالک و بقعه متبرکه امامزاده احمد (ع)
10- آثار روستای کلگاه زمان و تپه باستانی روستای کلک و قنات روستای جوکان
11-آثار تاریخی موجود درروستای گلویچ
12- حمام قدیمی روستای دهنوو ...
ارتفاعات :
امروله که کوه معروف سهیل از مرتفع ترین کوههای شمال استان کرمانشاه است و داشتن پناهگاهی زیبا برای هزاران کوه نورد در سراسر ایران در تمام فصول سال می باشد و کوههای بدرپریشان که حفاظت شده هستند و کوههای سایه علی و پنجه علی با داشتن مناظر زیبا و چشم نوا پــذیـرای تعـداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف می باشد و همچنین اماکن مذهبی امامزاده احمد (ع) واقع در مرکز شهر سنقر و امامزاده هادی در روستای یاره گله از مراکز زیارتی در این شهرستان به شمار می روند

/ 0 نظر / 14 بازدید